RGB чи CMYK. Різниця між моделями кольорів.

 

Уявіть собі колір. Будь-який колір. Світлий і яскравий. Або темний і нудний. Уявіть собі поєднання різноманітних кольорів. Ви бачили це на плакатах, у фільмах та коміксах. Поєднання кольорів є запорукою створення класних дизайнів. І для поєднання кольорів у дизайні існують безліч програм на кшталт Photoshop. І якщо Ви хочете розробити власний дизайн, то в кінцевому результаті будете використовувати таке програмне забезпечення.  
 
Отже, Ви надрукували свою футболку і зауважили, що кольори зображень на екрані та футболці не збігаються. Зображення на моніторі дещо яскравіше і більш насичене. Найчастіше така різниця пов'язана із використанням різних кольорових моделей. І в цій статті ми спробуємо просто пояснити різницю між кольоровими моделями RGB та CMYK.
 
 
Основними запитаннями, які найчастіше виникають є:
 
-       Що таке RGB і CMYK і коли ми їх використовуємо?
-       У чому різниця між RGB і CMYK?
-       Який найоптимальніший кольоровий режим для друку?
-       Що краще: CMYK чи RGB?

  

Почнемо з деяких основних фактів про колір. Всі кольори, які ми бачимо очима, є частиною видимого спектру кольорів. Вони представлені у колі нижче.

  
 

   

 
 
Системи кольорів RGB та CMYK мають власні спектри кольорів. Ви можете побачити їх на малюнку нижче.
  

 

 
  

 

 

 

Що таке RGB?

  
RGB (скорочено від англ. Red, Green, Blue — червоний, зелений, синій) — колірна модель, що описує спосіб синтезу кольору, за якою червоне, зелене та синє світло накладаються разом, змішуючись у різноманітні кольори. Широко застосовується у техніці, що відтворює зображення за допомогою випромінювання світла.
 
Через технологічні обмеження екрани наших комп'ютерів не можуть відображати будь-який колір, який здатні бачити наші очі. Натомість на екранах кольори відображаються у моделі RGB.

 

Кожен піксель у цифрових пристроях, які ми використовуємо, має три крихітні джерела світла RGB, які злегка перекриваються. На відстані наші очі бачать це як один колір.

 

Тобто, якщо Ви хочете показати щось жовте, піксель RGB буде підсвічений зеленим і червоним світлом разом, без синього. Чим сильніше інтенсивність світла, тим яскравіші кольори. При повній інтенсивності комбіновані кольори виглядають білими, а при нульовій інтенсивності – чорними.

 

Найкращим у системі кольорів RGB є те, що вона надає Вам широкий вибір кольорових комбінацій, з якими можна гратись при створенні цифрових дизайнів.

 

Коли використовується система кольорів RGB?

 

Кольори RGB використовуються для цифрових цілей. Будь-які зображення, які з'являються на цифровому екрані, відображатимуться у RGB. Це важливо пам'ятати під час створення файлів для друку, оскільки Ви, найімовірніше, будете робити це у Photoshop або подібному програмному забезпеченні.

  

Ми рекомендуємо створити файли для друку у CMYK, а потім конвертувати їх у RGB. Ми пояснимо причини пізніше, а зараз розповімо про CMYK.

 

 

Що таке CMYK?

 

CMYK означає Cyan, Magenta, Yellow і Key (Key — Ключовий, що є просто ще однією назвою чорного кольору). В основному це протилежність RGB. Оскільки субтрактивна модель CMYK застосовується в основному в поліграфії при кольоровому друці, а папір та інші друкарські матеріали є поверхнями, що відбивають світло, зручніше рахувати, яка кількість світла (і кольорів) відбилися від тієї або іншої поверхні, ніж скільки поглинається. «Субтрактивний» означає той, що «віднімається» — ми віднімаємо первинні кольори з білого. Таким чином, якщо відняти з білого три первинні кольори RGB, ми отримаємо трійку доповнювальних кольорів CMY. Модель CMYK забезпечує менше колірне охоплення, ніж адитивна модель RGB.

 

Наприклад, якщо Ви поєднаєте жовте та пурпурове (тобто відняти жовте від пурпурового), то отримаєте червоний. Для створення одного з трьох кольорів RGB можна комбінувати будь-які два кольори Cyan, Magenta або Yellow.

 

Якщо це виглядає дещо заплутаним, просто спробуйте подумати про малюнок кольоровими олівцями. Якщо об'єднати два різних кольори, Ви отримаєте третій. Отже, те ж саме, що й у CMYK.

 

Коли Ви поєднуєте всі три кольори – кінцевий колір стає сірим. Оскільки нам також потрібен чорний – це четвертий колір. Ось чому CMYK іноді називають системою з чотирма кольорами.

 

Коли використовується система кольорів CMYK

 

CMYK рекомендується для будь-якого друкованого матеріалу. Чому ми використовуємо CMYK для друку? Він має більшу точність кольору, тобто навіть найменші деталі та дизайни будуть виглядати чіткіше.

     

В CMYK інтенсивність кольору не настільки гнучка, як у RGB, бо просто неможливо відтворити на папері або тканині чорнила з такою ж інтенсивністю та яскравістю, яку може показати Ваш дисплей.

 

Це означає, що деякі кольори RGB просто не відображаються під час друку в CMYK. За замовчуванням дизайнерське програмне забезпечення (Photoshop тощо) використовує режим RGB. Якщо Ваші проекти розроблено виключно для інтернету – це оптимальний варіант. Але дизайни для друку повинні бути зроблені в CMYK.

 

Тепер, щоб відповісти на попереднє питання, чому ви повинні розробляти дизайни в CMYK, а потім конвертувати в RGB для друку з Wall31:

 

1.    Нам потрібні файли у форматі PNG. Тільки RGB дозволяє експортувати в цьому файлі. CMYK не працює із PNG форматом.

2.    При роботі в CMYK іноді (в залежності від програмного забезпечення) можуть виникнути проблеми, якщо файл має кілька шарів. Принтер може друкувати всі приховані шари, роблячи кінцевий дизайн іншим.

 

Простіше кажучи:

 

-       Ми приймаємо файли PNG

-       Вам необхідно створювати свої дизайни в CMYK, щоб кольори залишалися точними

-       Вам необхідно перетворити CMYK на RGB, щоб отримати файл PNG

 

Що станеться, якщо розробити дизайн в RGB без CMYK і відправити його на друк? Принтер не зможе надрукувати деякі кольори і кольори Вашого дизайну можуть відрізнятись від оригіналу.

 

Як перетворити RGB на CMYK?

 

Це залежить від програмного забезпечення та версії, яку Ви використовуєте. На даний момент в Youtube існує безліч відео з інструкціями для різного програмного забезпечення. Якщо ж Ви не знайшли можливості працювати зі CMYK та RGB – сконтактуйте з нами і ми допоможемо Вам в перетворенні файлів.

 

 

Чи краще CMYK за RGB?

 

CMYK та RGB застосовують для різних завдань і важливо знати, коли їх використовувати. Оскільки ми займаємося власне друком, то залишаємось в межах діапазону CMYK, але перетворюємо дизайни в RGB для отримання файлів PNG.